Salı 5 Aralık 2023
English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Miniature Schnauzer

Öğeyi Oyla
(2 oy)

Belizizems miniature schnauzer

miniature schanuzer42018 yılında Alman Çoban Köpeği yanısıra beni uzun yıllar büyüleyen bir ırk olan Minyatür Schnauzer almaya karar verdim. Uzun araştırmalar sonucunda yandaki resimde görülen (sol resim) babanın ve onun kadar güzel bir annenin dişi yavrusunu, Haziran Ayında yurtdışından getirdim. 16 ayrı ülkede şampiyonluğu olan babanın ve  12 ülkede şampiyonluğu olan annenin yavrusu olan Monica ( sağ resim)  bizimle yaşamaya başladı.

25 Yılı aşkın bir süredir Alman Çoban Köpeği üreten ve onlara aşık biri olarak, Minyatür Schnauzer ırkı, benim içinde çok önemli bir tecrübe olacaktı. Sizlere bu ırk hakkında tek birşey söyleyebilirim; gerçekten mükemmel bir ırk,  yaşanmadan anlayamıyorsunuz. Neşeli, tutkulu, aktif, atletik, olmalarının yanı sıra tüy dökmeyen ve kokmayan tek ırk. Gerek ev içinde gerekse bahçede yaşayabilen Minyatür Schnauzer'lar evinizin neşe kaynağı olacağı gibi aynı zamanda çok iyi birer koruyucudurlar. 

Bakımı bu kadar kolay olması ve uyumlu mizacı sayesinde ikinci Schnauzer'ımı düşünmeden almaya karar verdim. 2018 Aralık ayında, Almanya şampiyonu babanın oğlu olan Jaguar 13 Aralık ta evimizin ikinci Minyatür Schnauzer üyesi oldu. ( sağ ikinci resim)

Ülkemizde pek tanınmayan bu ırk koruma yapabilme kabiliyeti ile diğer küçük ırklara göre kendisini ön plana çıkarmakta. Enerjisi ve neşeli mizacı sayesinde ev halkının neşe kaynağı olabilmekte.

Yeni bir dost isteyen köpek beslemeyi düşünen herkez için tek tavsiyem Minyatür Schnauzer ırkını araştırmaları olacaktır.

 

izem jaguar

Bu arada Jaguarın üreticisi Sayın Simone Müller'e ve Monica'nın üreticisi Sayın Hana Stanislavska'a teşekkür etmeden geçemeyeceğim, bir üretici olarak üst seviyede köpek üreten her üretici sınırlı sayda ve şampiyon köpeklerle üretim yaptıklarından yavrularını sahiplendirirken çok seçici ve eleyici oluyorlar. Bu üreticilerden yavru alabilmek için bayağı bir çaba gerekmekte. En önemlisi ise kendinizi çok iyi ifade etmeniz gerekiyor bu tip üreticiler için paranın da önemi olmuyor. Bayan  Müller olsun yine Bayan Stanislavska olsun  yavrularını bana verirken hiç bir çekinceleri olmadı. Türkiye'ye bu tip çok özel köpeklerin gelebilmesi de ilerisi için çok önemlidir. Gerek Avrupa, gerekse Dünya'da bu ırkla Türk şeceresi ile girilecek yarışmalar bizler için gurur kaynağı olacaktır.

Genelde tüy dökme ve kokma probleminden şikayatçi olan veya alerji durumundan dolayı köpek sevdikleri halde sırf bu problemlerden dolayı çekinen, titiz bir çok insan için hipoalerjenik Minyatür Schnauzer'lar bulunmaz bir nimet.  2019 yılı Şubat ayı itibari ile beni büyüleyen bu ırkıda Türkiye'de en iyi şekilde temsil etmeye çalışacağım. Minyatür Schnauzer hakkında edindiğim tüm tecrübelerimi ve bilgilrimi sizinle Alman Çoban Köpeğinde olduğu gibi paylaşacağım. Bilgi ve tecrübe paylaştıkça büyür. Eğer çocuklarla arası iyi olan ve bakımı kolay bir dost isterseniz bana ulaşabilirsiniz.

19 Aralık 2018 H. Alp Doğ

 

beliizem 1

Minyatür Schnauzer'ı Tanıyalım...

Minyatür Schnauzer kare şeklinde küçük vücudu, uzun dikdörtgen şeklinde kafatası, belirgin sakal, bıyık ve kaş oluşumu ile karakterize ve farklı kürk yapısı ile dikkat çeken bir ırktır. Kalın, çıkıntılı kaşlar ve bıyıklar genellikle kafatasının şeklini vurgulayacak biçimde kesilerek şekillendirilir. Ön bacakları oldukça düzdür. Kulaklar doğal bırakıldığında öne doğru kıvrılarak düşer. Kesileceği zaman dik duracak şekilde olması tercih edilir. Uzun bir burun yapısı vardır, burun ucu siyah renktedir. Gözleri oval şeklinde ve koyu renklidir. İki tabakadan oluşan kaba yapılı kürkü, kırçıl, siyah, beyaz veya siyah ve gümüş renklerinde olabilir. Kırçıl, siyah ve beyaz tüylerin birlikteliğinden oluşur, beyaz tüyler siyah bantlıdır. Bu renk varyasyonunun olabilecek tonları koyu demir grisinden, gümüş rengine kadar değişen şekillerde olabilir. Kırçıl olanlarda alt tüy tabakası boz renkte olabilir, ancak gri olması tercih edilir. Yüz bölgesindeki tüylerin daha koyu bir maske oluşturması ve kaşların, sakalların, boyun, göğüs, karın, kuyruk altı ve bacakların iç kısımlarının ise daha açık bir tonda olması istenen bir özelliktir. Düz siyah Schnauzer'larda ise alt tüy tabakası dahil olmak üzere bütün kıl örtüsü siyah renkte olmalıdır. Göğüs bölgesinde bir miktar beyaz renk kabul edilir. Siyah ve gümüş ise "tuz ve biber" karışımına benzer ancak koyu bölgeler yoğun siyah renktedir, açık tonda olan bölgeler ise gümüş tonlarında olmalıdır. 

Karakter : Minyatür Schnauzer sevecen, zeki, itaatkar ve cana yakındır. Uygun şekilde sosyalleştirilirse yabancılarla ve diğer köpeklerle iyi anlaşır. Her şekilde yaşam koşullarına adapte olabilecek uyumlu bir köpektir. Oyuncu, canlı ve neşeli yapısıyla çocuklar için iyi bir oyun arkadaşıdır. Sahibine bağlıdır, birlikte zaman geçirmek ve ilgiyi üzerinde toplamak ister. Schnauzerlar fazla havlamaya eğilimlidir, fakat sesi çok rahatsız edici değildir. Fare yakalamakta oldukça başarılı olan ırk, aynı zamanda iyi bekçilik yapar.

Yaşam Ortamı : Apartman yaşamı için uygun bir ırktır. Ev içinde yeteri kadar hareketli olduğundan bahçeye gereksinim duymaz.

Egzersiz İhtiyacı : Enerjik bir ırk olan Minyatür Schnauzer günlük uzun yürüyüşlerden, tasmasız serbest şekilde koşup oynamaktan hoşlanır.

Bakımı : Sert tüylerden oluşan kaba kürk yapısı günlük olarak kısa sık dişli bir tarakla bakımı yapılmazsa kısa sürede düğümlenir. Yılda iki kez ilkbahar ve sonbaharda bütün kürk traş edilerek eşitlenir. Küt uçlu bir makasla göz çevresi ve kulaklardaki tüyler kısaltılmalıdır. Ayrıca yemeklerden sonra bıyıkların ve sakalların silinmesi gerekir. Hemen hemen hiç tüy dökmez ve köpek kokusu yoktur.

Kökeni : Standart, minyatür ve dev Schnauzer'dan oluşan Schnauzer ırklarının en eskisi Standart Schnauzer'dır. Minyatür Schnauzer ise 19. yüz yıl sonlarında Standart Schnauzer ile Affenpincher ve Poodle ırklarının melezlenmesi ile elde edilmiş, Standart Schnauzer görüntüsüne sahip daha küçük bir ırktır. Alman kökenli bir ırk olan Schnauzer'ın ismi, Almanca "burun bölgesi" anlamına gelen "schnauze" kelimesinden gelmektedir. Geçmişte zararlı kemirgenleri avlamak için kullanılmıştır. Günümüzde pet olarak sahiplenilen popüler köpek ırklarından biridir. Minyatür Schnauzer 1948 yılında UKC tarafından kabul edilmiştir.

miniature schanuzer2       miniature schanuzer5   miniature schanuzer13

miniature schanuzer6    miniature schanuzer7

miniature schanuzer15   miniature schanuzer9

miniature schanuzer14   miniature schanuzer8

   miniature schanuzer4 izem jaguar